O blogu

东西 — Wschód – Zachód to kontynuacja mojego pierwszego bloga podróżniczego „Wschód-Zachód — teraz Erasmus”, który założyłem i z mniejszym lub większym zacięciem prowadziłem w trakcie pobytu w Vigo. Także i po.

Skąd nazwa?

Pierwszy człon nazwy jasny. Nawiązanie rzecz jasna do poprzedniego bloga, ale żeby nie było, że zero twórczości dodałem dwa chińskie znaki. Spytacie co to za znaczki, domki, jak niektórzy mówią.

东西 ― to nic innego jak dokładnie wschód zachód 东西 /dōng xī/. Czyli będzie o mojej podróży z zachodu na wschód, czy może na odwrót, ze wschodniej Polski do zachodnich Chin. Wszystko zależy z jakiej perspektywy na to popatrzeć. Ale, ale…

Jak przystało na chiński, jeden wyraz może mieć kilka znaczeń. Zatem tak samo zapisany wyraz 东西, ale czytany nieco inaczej, bo /dōngxi/ to po prostu rzeczy. I o tym będzie ten blog. O rzeczach, o życiu na Dalekim Wschodzie, o nich i o nas, o tym jak bardzo się różnimy i jak bardzo jesteśmy podobni. Nie będę oceniał (przynajmniej postaram się), tylko opisywał ich świat, codzienność i życie Europejczyka, Polaka (Polaków, bo nie sam jadę) głęboko w Chinach.

O czym dokładnie?

O życiu osoby w wieku 25+ 😉 bez czarowania, prosto z mostu, odbrązowione.

Będzie sporo zdjęć, to na pewno. Filmy, może się zdarzą. Dźwięki – pewnie też. Bez… oj miałem napisać to słowo na c…, ale sam się oc… W każdym bądź razie nie będę ukrywał tych negatywnych, mniej przyjemnych rzeczy. Zatem warto uważać przy czytaniu postów, żeby się nie odbiło 😉 Ale będę ostrzegał. Także spokojnie.

Co dalej – zapraszam do śledzenia!

A co to za cytat?

千里之行,始於足下

— Podróż tysiąca mil zaczyna się od jednego kroku

To słowa Laozi – chińskiego filozofa, twórcy taoizmu.

Chyba najlepiej odzwierciedlają każą podróż, bo żeby wyruszyć gdziekolwiek i aby dotrzeć do czegokolwiek czy cokolwiek osiągnąć, trzeba postawić ten pierwszy krok.

– Zastrzeżenie –

Opinie i treści przedstawione na tym blogu są wyłącznie moimi opiniami, wynikają z moich obserwacji i przemyśleń, i nie odzwierciedlają opinii uczelni ani osób z którymi współpracuję lub przebywam. Można się z nimi nie zgadzać i dyskutować na tematy poruszane na blogu, do czego zachęcam!

Prawa autorskie

Dotyczą w szczególności zdjęć:

wszystkie zdjęcia opublikowane na blogu 东西 Wschód-Zachód są autorstwa Krzysztofa Pawliszaka (chyba, że oznaczono inaczej) i opublikowane sa na zasadach poniższej licencji CC. Jeżeli chcesz uzyskać oryginalne zdjęcie lub opublikować je w innej formie (np.do celów komercyjnych) proszę o wcześniejszy kontakt. Wszelkie nieautoryzowane użycie będzie piętnowane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *